![](/images/stories/slider_left/humanost.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_universalnost1.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_nezavisimost.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_neutralnost2.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_neotralnost.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_edinstvo.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_dobrovolnost.jpg)
![](/images/stories/slider_left/_bezpristrastnost.jpg)
Кой е онлайн?
В момента има 6 посетителя в сайтаКак можете да помогнете
- Четвъртък, 26 Май 2011
Уважаеми приятели,
Българският Червен кръст, като партньор на държавата и на гражданското общество, активно работи в подкрепа на различни уязвими групи, помага на хора в беда и облекчава човешкото страдание. Ние осъществяваме дейността си благодарение на вашата съпричастност и подкрепа.
От 2004 г. досега, чрез различни фондонабирателни кампании, с помощта на своите партньори и с участието на българските граждани, БЧК набира средства за различни каузи, една от които е разкриването на училищни трапезарии в цялата страна и където се осигурява безплатен обяд през учебната година на деца в неравностойно положение, от социално слаби семейства и сираци.
Осигуряването на топла храна в трапезариите през зимните месеци намалява заболеваемостта сред нуждаещите се ученици и облекчава семейния бюджет на материално затруднените им родители и настойници. Програмата привлича децата в училище и съдейства за редовно посещаване на учебните занятия. Това от своя страна ги предпазва от рисковия фактор на улицата, допринася за тяхната социализация и възпитание, създава у тях усещане за пълноценно детство.
„Програма Топъл обяд” - данни, факти, цифри:
- Стартира през декември 2004 година. 6 години устойчивост.
- Осигурена храна за над 5 000 деца. 5 000 здрави и жизнени ученици.
- Предоставени средства до момента в размер на 587 535 лв. - 293 767 обяда.
• 2005 г. – 162 967 лв.
• 2006 г. – 38 299 лв.
• 2007 г. – 51 678 лв.
• 2008 г. – 97 238 лв.
• 2009 г. – 107 572 лв.
• 2010 г. – 129 781 лв.
През настоящата учебна година 2010/2011 със средства, осигурени от Партньорската мрежа за благотворителност на БЧК 957 деца се хранят безплатно в 56 училищни трапезарии в 15 региона на страната от областите: Варна, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Перник, Пловдив, Разград, Силистра, Сливен, София област, Търговище, Шумен, Ямбол и община Тунджа.Нашите деца се нуждаят от храна, грижа и внимание през цялата учебна година. Ето защо с малки, но редовни дарения всеки може да подкрепи каузата. 1 безплатен обяд на 1 дете в нужда в България струва 2 лева. Всяко дарение за нас е ценно, а и най-малката сума може да нахрани дете в беда. Ние сме гарант за прозрачност и пълна информация относно изразходваните средства. На сайта ни www.redcross.bg ще намерите отчет за даренията, както и ще се информирате за други каузи и програми на БЧК.
Как можете да помогнете?
Дарение по ведомост – с малка сума по Ваш избор. Сумата се отчислява от заплатата Ви всеки месец и Вашият работодател я превежда на БЧК.
Онлайн чрез E-Pay на www.redcross.bg
По банков път с вносна бележка
По банков път чрез услугата директен дебит – с еднократно посещение в банката и попълване на формуляр определяте сумата, която всеки месец ще дарявате чрез своята сметка.
Банкова сметка на БЧК в лева за програма „Топъл обяд”:
IBAN в BGN: BG37UNCR 7000 1500 5335 32
BIC: UNCRBGSF
Банка: УниКредит Булбанк
Адрес: ул. “Калоян” 3, София 1000, България
Даренията за каузите на Българския Червен кръст се ползват с данъчни облекчения: за физически лица (по ЗДДФЛ) сумата от годишните данъчни основи се намалява с направени през годината дарения до 5 на сто, а за юридически лица по (ЗКПО) за данъчни цели се признават счетоводни разходи за дарения в общ размер до 10 на сто от положителния счетоводен финансов резултат.
Нуждаем се от вашата подкрепа и сме уверени, че ще проявите съпричастност. Така че, направете своето дарение днес.
Ако вече сте помагали на Българския Червен кръст да помага, приемете нашите благодарности. Можете да ни съдействате и като препратите това писмо на свои партньори и приятели.
С уважение и с най-сърдечна благодарност
Възрастни доброволци на БЧК проведоха спортен празник по случай 1-ви октомври – ден на възрастните хора
- Вторник, 27 Септември 2011
Във връзка с Първи октомври – Деня на възрастните хора и в изпълнение на проект на Програма СИНДИ “Заедно с хората в третата възраст” и проект „Повишаване информираността на обществото по проблемите на възрастните хора и лобиране за техните права ” Областен съвет на БЧК Ловеч съвместно с РЗИ - Ловеч организираха спортен празник “Движението е здраве” за хора над 60 години и доброволци на БМЧК с начало 10.з0 часа на алеята “Баш бунар”.
продължава>
Световен ден на първата помощ, 10 септември 2011
- Петък, 09 Септември 2011
През 2011 год. Секретариатът на ОС на БЧК- Ловеч продължи да работи съобразно нормативната база по провеждане и обезпечаване на процеса на обучение по Първа долекарска помощ/ПДП/ и задачите които произтичат от Наредба №24 на Министерство на здравеопазването и МОН за подготовката на кандидат- водачи на МПС и на основание Инструкцията на БЧК за обучение по ПДП.
За периода от м.януари до м.август 2011 год. в организираните от Секретариата на ОС на БЧК - Ловеч курсове по първа долекарска помощ са преминали обучение общо 576 курсисти - кандидати за водачи на МПС, организирани в 39 курса в гр.Ловеч - учебен кабинет на Секретариата на ОС на БЧК. В състава на лекторската група по програмата ПДП са участвали четирима лектори.
Секретариатът на ОС на БЧК - Ловеч проведе и два курса по „Първа помощ на работното място” за учителите от ОУ „ Христо Никифоров” – гр. Ловеч, в ДДЛРГ „Митко Петков” – с.Крушуна както и за кметовете и кметските наместници в община Ловеч. Курс „Първа долекарска помощ при пътнотранспортни произшествия” преминаха и служителите от КАТ –Ловеч.
Доброволци на Български Младежкия червен кръст в Ловеч, изнесоха лекции пред различни възрастови групи деца от ОУ "Васил Левски", ГЧЕ „Екзарх Йосиф І” и ПГМЕТ на тема "Първа долекарска помощ". Децата с интерес изслушаха какво първо трябва да направят за пострадал човек и на кого да се обадят; как се превързват рани и изгаряния и как да спрат кръвотечение, докато бъдат прегледани от лекар, как да помогнат на приятелче, когато пострада. Под указанията на доброволците те имаха възможността сами да опитат да направят различни видове превръзки, както и да се упражняват как се оказва първа долекарска помощ до пристигане на екип на спешна помощ.
По данни предоставени от КАТ – Ловеч за периода 01.01.2010 – 10.08.2010 г. броят на ранените при ПТП е 208, а убити – 8души. За периода 01.01.2011 – 01.08.2011 г. броят на ранените при ПТП е 142, а убити са 10 души.
Всички ние сме, кой по-малко, кой повече уязвими и имаме възможността да се учим и да оказваме първа помощ, като по този начин да спасяваме човешки живот.Това е ключово послание за Световният ден на първата помощ.
ПОДАЙ РЪКА, ПРОМЕНИ ЖИВОТ! СТАНИ ПРИЕМЕН РОДИТЕЛ!
- Понеделник, 05 Септември 2011
На 31-ви август и на 3-ти септември младежите от клуб Тетевен, клуб „МИГ”-с.Крушуна и Ловеч към ОС на БЧК Ловеч проведоха информационна кампания за популяризиране на приемната грижа сред гражданите. Младите червенокръстци показаха направени рисунки, плакати и колажи, представяйки мечтата на децата, живеещи в дом. Над 150 граждани на двете общини пожелаха да бъдат и анкетирани и проявиха интерес и желание да се свържат с отделите за закрила на детето за възможност да бъдат приемни семейства. Хората от двата града подкрепиха с интерес информационната кампания за приемна грижа.
Проектът на Български Младежки Червен кръст „Социална програма за подкрепа на деца и младежи, напускащи социалните институции” се реализира с финансовата помощ на фондация „Велукс” и в партньорство с Международната федерация на Червения кръст/ Червения полумесец, Зона Европа.
На 08.09.2011 г. от 17.00 часа на площад „Тодор Кирков” ще се проведе концерт с участието на доброволците на БМЧК под надслов „ПОДАЙ РЪКА, ПРОМЕНИ ЖИВОТ! СТАНИ ПРИЕМЕН РОДИТЕЛ!”.
Всяко дете има право на щастие, да подкрепим проекта на БМЧК за предоставяне на услуги и подкрепа на деца от социалните институции
- Понеделник, 29 Август 2011
Проектът на Български Младежки Червен кръст „Социална програма за подкрепа на деца и младежи, напускащи социалните институции” се реализира с финансовата помощ на фондация „Велукс” и в партньорство с Международната федерация на Червения кръст/ Червения полумесец, Зона Европа, в периода 1 декември 2010г. – 30 ноември 2014 г. Той е разделен на две основни части.
Първата се състои в откриване на консултативен център по приемна грижа, като основната цел е насърчаване и популяризиране на приемната грижа в България. Центърът ще работи с потенциални и настоящи приемни родители в партньорство с доброволците на организацията и институции и неправителствени организации, имащи отношение към приемната грижа. Основни дейности на центъра са проучването на нагласите на обществото по отношение на приемната грижа, провеждане на обучения за бъдещи приемни родители, лобиране пред държавата за промяна на законодателството за подкрепа на приемната грижа. Очакваният резултат от дейността на консултативния център е повишено познание и положителна нагласа към приемната грижа, увеличен брой приемни родители и редица обучения за настоящи и бъдещи приемни семейства, както и за доброволци.
Втората основна част на проекта е създаването на защитено жилище за млади хора, напускащи социалните институции, с цел постигане на успешната им интеграция и ресоциализация. Капацитетът на жилището е 12 човека, като всеки може да бъде настанен в него за не повече от година. Целта на престоя в защитеното жилище е да се развият житейски и професионални умения на младите хора, да се създадат партньорства с корпоративния сектор за обучение и стаж на настанените в жилището. Планирано е продължаващо обучение за младите хора чрез менторски програми за подготовка за приемни изпити във висши учебни заведения и чрез професионалните обучения, предоставяни от агенцията по заетостта. Всички, настанени в жилището младежи, ще имат възможността активно да се включат във дейностите на БМЧК, заедно с доброволците на организацията.
Всяко дете има право на щастие, независимо от неговата раса, пол, възраст, произход. Всяко дете трябва да се чувства добре в средата, в която живее. Децата се чувстват най-добре, когато живеят със сигурни и стабилни семейства, чиито грижи подкрепят тяхното развитие. Съществуват обаче и много деца, лишени от така важната за бъдещето им основа - семейството. Щастливите детски погледи и усмивки на децата, които вече са част от своите нови семейства и миговете на тъга, когато не можем да предложим такава перспектива за останалите деца, ни карат да вярваме, че нашата мечта ще се сбъдне, че приемната грижа има бъдеще.Просто трябва да продължим напред!